אביו ז"ל של ד"ר עמירם לייטנר

ד"ר עמירם לייטנר חברנו לעבודה
איתך באבלך הכבד
במות אביך ז"ל
בית רפאל

Share Button

תנחומים אחד

 1. עמירם לייטנר

  הספד

  אבא נולד ברח' המייסדים במושבה זכרון יעקב ב- 23 לאפריל 1921 (השנה שבה נולד הנשיא לשעבר יצחק נבון בירושליים), דור שלישי למייסדי המושבה.
  אבא גדל בבית איכרים שעסקו בחקלאות מתוך אידאולוגיה שזו הדרך להחזיר את עם ישראל מהגלות לארצו, דרך עבודת האדמה. כפי שמחייב הסדר הטוב, אבא, שהיה הבכור בין ארבעת הילדים, יצא לעבוד בשדות במישרה מלאה, כבר בגיל 14, בחריש, בקציר, בבציר הענבים וגם ביקב.
  התקופה הזו כמו היום היתה גדושה בהתקפות טרור, שאנשי המושבות המועטים והנחושים התמודו איתם . בן דודו בן ה- 15 מגבעת עדה נרצח יחד עם שניים מחבריו בעת שחזרו מעבודה בשדות. גופותיהם התגלו במאמץ הירואי ע"י הסבא דב וגדליה קרופיק הדוד של אבא.
  כנער אבא היה פעיל בתנועת הנוער מכבי הצעיר וגם שימש כמדריך. היה ספורטאי ושיחק כדורגל במכבי זכרון ושנים מאוחר יותר שיחק גם בבית"ר בנימינה.
  כשאבא הי בן 18 פרצה מלחמת העולם השניה. היישוב היהודי התגייס למאמץ ואבא נענה לקריאת המוסדות היהודיים בארץ והתגייס למשטרה הבריטית, כשוטר ונהג של רכב משטרתי משורין.
  אבא עזב את המשטרה והצטרף למחתרות (לח"י הגנה) כאשר השלטון הבריטי שינה את טעמו והחל להלחם בעליית היהודים לארץ ישראל. בשלב מסוים נעצר ע"י הבריטים וישב במחנה המעצר בלטרון 3 חודשים.
  בשנת 1945 אבא הכיר את שרה קפלן שהגיעה לעבוד כמזכירה בבית אהרונסון ותוך זמן קצר התחתנו ועברו לגור עם ההורים ברח' המייסדים. דפנה אחותי נולדה בשנת 46 ואחי ז"ל אליעזר נולד בשנת 47 במושבה.
  אבא נלחם במלחמת השחרור וגם היה חניך בקורס המכ"ים הראשון בצה"ל. בקשו ממנו לצאת לקורס קצינים אך כיוון שהיה נשוי עם שני ילדים וחקלאי הוא ויתר על כך.
  אבא בנה בית במו ידיו ובעזרת בני משפחתו (יצחק קרופיק) במושבה בנימינה והמשפחה עברה לגור בו בשנת 51. שנה לאחר מכן נולדתי אני.
  בשנת 1958 עזבנו את המושבה לבית בעיר בת-ים. אבא התחיל שנה קודם לכך לעבוד בחולון כשותף בעסק משפחתי ואח"כ בעסק אחר. שנתיים לאחר מכן נולדה לאה.
  השנים בעיר היו רצופות משברים כלכליים (הכשרה של איכר לא מתאימה כנראה כדיי לעבוד כסוחר בעיר).
  ב- 1970 אבא קיבל הצעה להיות מנהל השיווק של טמפו בדרום הארץ (היתה אז חברת המשקאות הגדולה בישראל). התנאי היה לעבור לדימונה. במשך 30 שנה ההורים גרו בדימונה. אבא תאר את התקופה הזו כטובה בחייו.
  ציון הדרך הכואב בחיינו היה נפילת הבן ואחינו האהוב אלי, אשר נפל בחזית רמת הגולן במלחמת יום כיפור. זו היתה מכה שממנה אמא לא התאוששה מעולם.
  בשנים האלו אבא היה עמוד התווך של המשפחה. היתה פעילות של הנצחתו, חוברת ההנצחה, האנדרטה ביער נחשון, והקשר עם החברים של אלי, שלא הקהו את הכאב. אבא עשה מאמץ ועד לפני שנתיים עדיין היגיע לאנדרטה ביער המגינים ביום העצמאות להפגש עם החברים מהשריון.
  בשנת 2001 נפטרה אמא, אבא טיפל בה במסירות יוצאת מן הכלל עד מותה בביתם בבאר שבע. היתה שם אהבה גדולה שלא כבתה עד יום מותה של אמא. שנתיים מאוחר יותר אבא החליט ללכת לבית אבות משען בחולון. אבא הסביר שהוא שהוא רוצה לעבור כאשר הוא עדיין בריא ויכול לעשות זאת ללא נטל עלינו.
  במשך כ- 10 שנים הוא גר בדיור מוגן, השתלב מצוין, נבחר לועד בית האבות, התנדב לכל פעילות אפשרית ואהב מאוד את המקום והאנשים. גם בשנתיים האחרונות במחלקת התשושים הוא היה זה שמנהל את האקטוליה בבקרים ואת סדר פסח.
  אבא היה תמיד איש חזק פיזית, חלה מעט פעמים בחייו, בעל יכולת הסתגלות לשינויים, אוהב חיים ואוהב אנשים.
  פגשתי אותו בפעם האחרונה ביום שלישי האחרון יומיים אחר שעבר למחלקה הסיעודית וישבתי איתו בארוחת הערב לדבר כבר היה קשה נשאר רק לאהוב אותו.
  אבא השתדל לא להכביד עלינו. השיחות איתו היו תמיד מענינות רוויות סיפורים שמשתלבים בהקמת ובניית המדינה.
  אנו עומדים על קברך אבא. אהבנו אותך ונזכור אותך תמיד באהבה.

  יוסף אברהם לייטנר
  נפטר ב- ט בכסלו 21 בנובמבר 2015

  דפנה אחותינו הגדולה חולה ולא יכולה להגיע.
  אני מאחל לה בשם כולנו החלמה מהירה.

  אני רוצה לציין ולהודות ללאה אחותינו הצעירה שטיפלה באבא במסירות גדולה לאורך כל הדרך

כיתבו תנחומים על מודעת אבל

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

The maximum upload file size: 256 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.