גרשון (גרלה) אלמוג ז"ל

בחודש יוני 1950 נקבצו נערים ונערות ליד "בית הבימה" בתל-אביב ובראשם עמד נער בן גילם – גרשון בכינויו "גרלה". חניך קן של "השומר הצעיר" שיזם מבצע בהשראת מדריכיו- ללכת לחיי קיבוץ. הצעירים – כמעט ילדים- ציפו בקוצר רוח להגשמת חלומם– הגשמה בקיבוץ והנה באה ההזדמנות: באותו יום אספה אותם משאית ובה הגיעו לשער הגולן שבעמק הירדן החם. במהלך החדשים הבאים עברו אותם ילדים את שלבי חברת הנוער הישראלית ונקלטו בעבודה – לימודים וחיי חברה מגוונים תוך שהם קולטים עוד ועוד צעירים. את השם לאותה חברה בחרו בשם "צבר". גרלה (גרשון) היה נער צנוע ואהוב על כולם . הוא לא היה "שוויצר" אך היה מקובל ונשא בתפקידים בכירים ב"צבר". איתם עבר את כל השלבים – כולל שירות בנח"ל ושל"ת עד לחברות בקיבוץ והגשמה- חברות בקיבוץ יחד עם הח"צ (חטיבה צעירה) של בני גילם בני הקיבוץ. נשא לאשה את תמר בת הקיבוץ. כאשר הגיע זמנו לפרוש ולהיות עם ילדיו הקים בית ספר למלגזנות שהפך לשם דבר. לפני שנים מספר התאלמן בפתאומיות מתמר. בכנס רב משתתפים של "צבר" ב-1995 הפתיע בנוכחותו הזמר והמלחין שמוליק קראוס שהיה אף הוא חבר בתקופה מסוימת ב"צבר"
כמעט בדיוק 70 שנים לאחר שהגיע לשער הגולן כנער הלך גרלה לעולמו כאחד מאחרוני האחרונים מאותם ראשונים מ"צבר" והצער לא קטן עם הזמן החולף בלעדיו.

יהי זכרו של גרלה ברוך.

עלי כהן, קופנהגן, דנמרק

Share Button

כיתבו תנחומים על מודעת אבל

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

The maximum upload file size: 256 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.