ד"ר עדו המפל ז"ל

אבלים: אשתו: שרה המפל, בניו: דב המפל ועמית המפל, ביתו וחתנו: נורית ואבי שלזינגר ובני ביתם, אחותו ואחיו: דליה מרכזי ובני ביתה ואבי מעפיל ובני ביתו. ההלוויה התקיימה בחוג המשפחה. יושבים שבעה ברח' צייטלין 21, בתל-אביב, בין השעות 16.00-21.00.

Share Button

14 תנחומים

 1. שלומית צמיר

  תלמידה של עדו לשעבר, עברו כבר כמעט 20 שנה מאז. נזכרתי בו תוך כדי שאני מעלעלת בכתבים ישנים, ספר מחזור, ונזכרת כמה אהוב הוא היה. הלב נשבר לדעת שהוא נפטר לפני כשנה כמעט והנה עוד יומיים היה אמור להיות יום הולדתו. שנים לאחר שסיימתי תיכון, התקשרתי לאחל לו יום הולדת שמח ב- 4 לאוקטובר, ובאתי לבקר בבית הספר כמה פעמים, לחוות עוד פעם ועוד קצת את החום שלו, המבט האוהב בעיניים, מבט של אבא. כמה אהוב היה! אני לא יודעת אם המסר הזה יגיע אליכים, שרה, נורית, עמית ודוב, אבל רק רציתי להביע את צערי ולהודות  על שזכיתי למורה כמוהו ולנוכחות של אדם כמוהו בחיי הצעירים. לא אשכח אותו לעולם.

  • יוסי פרלשטיין

   בלכתו של יהודה וסר האגדי, שאת אולי לא הכרת אישית,הטחתי ראשי ביאוש בגדר בית הספר, תוך שאני מוחה את דמעותי במודעת האבל שנשאה את שמו – מול שמו, הפעם ממוסגר, של עדו אחזה בי שתיקה.המוות, השכול, האבדן, האימה והידיעה שכל העולם במה הרכינו את ראשי בשבתי לבדי, מול ההשתקעות של בני דורי, כל אחד ואחת בפאזל משלו בלגו החברתי המואר,החמים והמאוורר על המדרכה שממול עליתי אני על במת טריבונל ראסל בברלין בשם הצללים לעשות היסטוריה- יחיד מכל בוגרי הגמנאזיום להכשרת חוט שדרה מקצועי לסיביל סרוויס הישראלי דיני היה לצאת בשפת שירה, לא ביורוקראטיה ,באמירה פלסטית מטעם עדות, לא אמנות,להיות ההיפך מכל מה שהייתי ראוי לצנעת קיומו- וגם כאשר המרתי את עדו המפל ביוזף בויס- עדיין קוויתי שגן העדן האבוד יחיה עוד שנים ארוכות וטובות. אשא את רוחו במחוזות זרים לישותו.הסטוריה חביב ללמוד- מייסר לעשות.

 2. מיכל זוזוט

  בסך הכל חיפשתי אותו בגוגל כדי לדעת איפה הוא היום.. המורה שהיווה השראה, שאהב אדם ושלימד היסטוריה כאילו חי אותה, את כולה!
  הצטערתי מאד לראות את המודעה,
  עברו 15 שנים מאז סיימתי את לימודי בחשמונאים במגמה ההיסטורית-ספרותית, אך דמותו כל כך חיה בשבילי.
  תנחומים למשפחה, שלא תדעו עוד צער,
  מיכל

 3. שרונה אביב

  מורי היקר
  אני זוכרת אותך ונושאת אותך בליבי כדוגמא לאיש אשכולות,נעים הליכות ומאיר
  פנים.היית לי מורה שכמוהו מעטים בנמצא היום.
  אשרי שזכיתי להיות תלמידתך .נוח על משכבך בשלום.מי יתן ומשפחתך תנוחם משמים.

 4. שרון ל

  רק עכשיו שמעתי מחברה לספסל הלימודים. זה היה מזמן….
  עידו המפל היה המורה המיוחד ביותר שהכרתי.
  הוא השאיר בי חותם עמוק, ואף יש שיעור אחד מסויים שלא אשכח כל חיי.
  זה היה שיעור על השואה. ובשיעור זה הבנתי בפעם הראשונה בחיי – לפחות קצת, בגיל 16 מה הייתה השואה ומה היו מימדיה.
  עידו סיים את השיעור המדהים בשיר הליכה לקיסריה וכל התלמידים הצטרפו אליו בעיניים דומעות.
  לא חושב שיש מורים כאלו יותר. וכל יום שואה כבן לניצו שואה, השיר הזה בשיעור של עידו עולה שוב 🙂
  יהיה זיכרו ברוך
  שרון

 5. יוסי פרלשטיין

  רק עדו המפל מסוגל היה לחבר בין שתי קצוות ללא כל קשר רגשי או חווייתי ביניהן כמו הסתערות רוח הפרצים שאחזה בעם הגרמני, ומי שקרא על הקריסה האיומה של כל אורחות החיים ומסד הקיום הגרמני מיד לאחר כניעת הקיסרויות ההוהנצלורלנית וההבסבורגית והבלבול שבעליית גורמים שונים ומשונים לזירה- יכול להבין את הצורך להצמד לאותה "נורמטיביות"משכבר הימים" אבל רק הוא יכול היה להתיך באישיותו, בקסמו, אולי גם בהיותו בן לבאי העליה שלפני המלחמה ולכן מסופקני אם חווה את התנודות הרגשיות – ביטוי של נאטאלי סארוט- בנשמתו ומתחת לעורו, הפעם ביטוי של פרנק סינטרה- הליכה לקיסריה היא ת"ק פרסה ממה שקרה שם, לא רק באירופה- גם ביממה האחת והיחידה בה שלטו הנאצים בתימן ושלוחיהם רצחו מחצית הצורפים היהודיים-עירק של ראשיד עלי, תוניסיה של משתפי הפעולה שעבדו שלוש משמרות להקים מחנה השמדה, טריפולי ש ראשי הקהל היהודי הוטלו לבלוקים להרחיב את מזח הנמל כדי לאפשר עגינת הקורפוס האפריקאי של רומל- בינם להליכה לקיסריה שורר דיסונאנס שרק מעורים בחשיבה, לא רק על השואה ההיא, אלא על לב המאפליה ששמה אדם בכל מקום, גם סביב קשר השתיקה מול אירועי "נווה יעקב", גם מול הקורות אותי במשפח הלענה ובהתעמרות בת שנים מטעם משרד הצדק הישראלי שבסופה של ההתעללות נעל תיקי מפני אי-כבודה של מלכות הפשע השלטוני הישראלי המאורגן, גם קורותי כאני מאשים בשם בני דורי על האופן שהו יישמה ממשלת המודלת את הסכמי השילומים עם גרמניה , בקראי את המחוייבויות שישראל נטלה על עצמה בקבלת כסף הענושים בעברית ובגרמנית, בעזרת מילון- אבל עדו היה כל תם וישר, הוא היה המורה, קולו יהדהד בתודעתי עד עזבי את עמק הבכא, שנים רבות בהגיעי לבקרו, הוא היחיד שאיחד בין ניגודים סותרים בשל מידת היושרה המאמינה במה שהונחל לה והוא היה כה טהור כדי לא לחשוב במובןsapare aude -"העז לפקפק"

 6. אבישי

  עיני לא מאמינות בכלל.
  אנחנו נמצאים בתקופה הכנה לפגישת מחזור ל"ח של בי"ס חשמונאים בת ים.
  מנסים להריץ היסטוריה שלמה של מורים שנטעו בנו את הדרך להצלחה ולחיים ועיני נתקלות בשמו הנצבע בשחור…

  ברצוני לשתף קצת…
  אחד המורים הכי משפיעים שהיו בתקופתי.
  היה מגיע לכל שיעור עם מוטיבציה ומצב רוח שכל כך חסר במורים היום.
  את השיעור היה מעביר בצורה הכי מלהיבה ותאטרלית ממש כמו בהצגה, היינו מרותקים.
  לא אשכח איך היה אבל על כך שמקצוע ההסטוריה שאותו שקד ללמד אותנו כ"כ טוב נפל בהגרלת הבגרויות ולא היה צורך להיבחן בו.
  האכזבה היתה ניכרת על פניו בצורה שמעולם לא ראיתי על מורה כלשהו.
  זו תמונה שתהיה במוחי תמיד.
  מודל לחיכוי מאז ועד היום.
  יהיה זכרו ברוך!

 7. איבונה קרוגליאק

  עברו יותר מ30 שנה מאז שסיימתי את לימודי בתיכון חשמונאים, נזכרתי היום בד״ר עידו המפל, מורי היקר והנכבד ועוד סופרלטיבים שהערפנו עליו ולא הצליחו לבטא את ההערכה והאהבה שבליבנו למורה המיוחד ויוצא הדופן שהיה. בזכותו התאהבתי בלימודי ההיסטוריה וגם סיימתי 5 יח בציון מעולה והנאה רבה.
  יהיה זכרו ברוך, מורה יחיד ומיוחד עליו אני מספרת לילדי בהתרגשות והתלהבות.

 8. ענת

  פתאום ניזכרתי בעבר,בתקופת לימודי בבית ספר "חשמונאים," בבת ים וישר נזכרתי בדוקטור עידו המפל, חיפשתי בגוגל וגיליתי שהוא איננו…אבדה גדולה תמיד אזכור את עיניו הטובות וכמה שהאמין בי וראה בי את הטוב.יהי זיכרו ברוך

כיתבו תנחומים על מודעת אבל

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

The maximum upload file size: 256 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here