מלכה פלטי לבית ארמוזה ז"ל

אבלים: בתה: רחל בלום, בתה: פנינה ובעז גרנות, כלתה: רונית פלטי, אחותה: עדינה אשד ובני ביתה, אחותה: אילנה לוי ובני ביתה, נכדיה: גל, אודי, שירי, אפרת, ליאור, יעל ומיכל, ניניה: שי, רום, נדב, אלמה, ליבי ונדב.
ההלוויה תתקיים ביום ה' ה- 28.03.13, פרטים בטלפונים: 052-2387535, 050-3300693.
יושבים שבעה החל ממוצאי חג הפסח, יום ב' ה- 01.04.13, בבית משפחת בלום, רחוב הנרייטה סאלד 55, ירושלים.

Share Button

6 תנחומים

 1. רונית כהן

  בימים אלה בדיוק כותבים את עבודת השורשים של כרמל.
  נזכרים שוב, איך לא, בסיפורים של דודה מלכה בראשם סיפור "הנדר".
  הנה הוא, לזכרה של דודה מלכה:
  ה"נדר" – מספרת מלכה (דודתו של אבא אמנון), ילידת 1921
  באחד מביקורי השבועיים אצל סבתא וסבא בימין משה, בהיותי בת תשע, בערך, קרא לי סבי אליהו ארמוזה ז"ל, לשבת לידו כי יש לו למסור לי "נדר" – “טנגו די דרטה און "נדר".
  "סיפור זה אשר אני בא לספר לך אמר, עובר מדור לדור, קיבלתיו מסבי ומאבי, הם קיבלוהו מהוריהם ואני מעביר אליך ומשביעך להעביר אותו לילדיך".
  בזמן גירוש ספרד, בשנת 1492, היו שלושה אחים שגורשו מספרד. אחד מהם יצא מספרד לכיוון גרמניה, השני לחאלב שבסוריה ואנו הצאצאים-"איזוס" של האח אשר הגיע מספרד ישירות לירושלים ומאז לא עזבנו אותה. יתכן כי פעם משפחות האחים ארמוזה יפגשו.
  זה הנדר אשר אני מבקש ממך: להעביר מידע זה גם לדורות הבאים.
  במאורעות אשר היו בארץ בשנת 1939-1936, גרנו בביתנו אשר בשכונת יפה-נוף. אבא, בן ציון ארמוזה ז"ל, היה בין מייסדי ובוני השכונה, חבר הוועד ומוכתר השכונה. כמוכתר היו לו קשרים עם המשטרה הבריטית ויכול היה לבקש נשק כדי להגן על השכונה המוקפת ערבים. נתנו לו מספר רובים וביתנו היה לבית ההגנה. בשעות הערב היו חברי ההגנה ותושבי המקום היוצאים לשמירה, נפגשים בביתנו להסדיר את שעות השמירה. ערב אחד נשמע קול קורא "ארמוזה" ולמרבה הפלא ענו שני אנשים: אבא ובחור נוסף. נאמר לאבא כי לא אותו רוצים אלא את הארמוזה השני. אבא אשר לא הכיר את הבחור כאחד ממשפחתנו, התחיל לחקור אותו “"מי הוא?" וכך סיפר הבחור: "שמי הוא אליהו ארמוזה, כשם סבי. משפחתי הגיעה לארץ מחאלב
  שבסוריה." כמו כן סיפר את סיפור הנדר ששמע ממשפחתו, כפי שסיפר לי סבי. השמות אליהו ואברהם חוזרים במשפחתנו וגם במשפחתם. ובכן, משפחת ארמוזה של האח שיצא מספרד לסוריה נפגשה במקרה עם משפחת ארמוזה הירושלמית בבית המשפחה כ- 500 שנה לאחר הגירוש מספרד.
  ומה היו קורות האח השלישי אשר יצא לכיוון גרמניה?
  לפני מספר שנים פגשה אחותי אילנה (סבתא של רתם) במשפחה בשם“"נאה". השם עורר את סקרנותה והיא שאלה אם זה שם מקורי או שם מעוברת? (כפי שחלק ממשפחתנו שינו את שמם ל"יפה"). הם ענו כי שמם תמיד היה "נאה" וספרו לה כי ההורים עלו מרוסיה וקיים “נדר במשפחה – להעביר את תולדות המשפחה. הסיפור שסיפרו לאחותי היה זהה לסיפורו של סבא. סביר להניח ש- 500 שנה הם זמן רב למדי ומשפחה יכולה הייתה לנדוד מגרמניה לרוסיה ולשנות את שמה.
  משאלות נוספות התברר לנו שהמשפחה יצאה מספרד מהעיר טולדו. אבי המשפחה היה זקן ולא יכול היה לצאת מספרד לכן השביע את בניו לספר לצאצאים שלהם את סיפור המשפחה.

 2. ישראל נאה

  זה עתה שלח לי בני מה שכתבה רונית כהן על משפחת נאה. גם אצלינו במשפחה יש מסורת על האחים שגורשו בגרוש ספרד אולם אצלינו המסורת שונה קצת. היו 4 אחים. אחד פנה לרוסיה הלבנה. ויש לי מסמכים המגיעים עד לפני 140 שנה. אח שני פנה לטורקיה. עד היום יש משפחת נאה בטורקיה. חלקם עלו לארץ וגרים בכפר ברגותא. אח נוסף פנה להונגריה. עד היום יש להם צאצאים בעולם. גם להם יש מסורת זו. וחא אחד פנה לבולגריה.על סוריה לא שמעתי. אבל זה מעניין. צריך לבדוק.

 3. אמיר

  אני כותב עבודה עם בני, שם אבי ז"ל הוא יוסף ארמוזה, שם אביו יצחק הם הגיעו בסתר מחלב בשנות ה30 שם סבתי אימו של אבי לאה.
  לאבי היה דודה שמה מרים בירושלים.
  זה כל מה שידוע לי על משפחתי מצד אבי אשמח לדעת אם יש חיבור לסיפור שמתואר כאן מעלה.

 4. אראל ארמוזה בןציון

  גם אני בן למשפחת ארמוזה( כך שם משפחתי) קראתי בפלחאה את התולדות שאת חלקן אני מכיר ביתי שהרצתה באוניברסיטת בייגין כאורחת נילקחה לסיור במקום שלפי הסיפור רכש את השטח יהודי בשם ארמוזה שהגיע מספרד.ושלט במקום.מעניין ליצור מפגש אחרי הקורונה.אולי זכותה של פלטי עה ובקשתה תיתמלא.

כיתבו תנחומים על מודעת אבל

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *