ניסן שמואל סלומון ז"ל

בס"ד,
ארבעים שנה לפטירתו של ניסן שמואל סלומון ז"ל.
מאת: ישראל זיסק
ר' ניסן שמואל סלומון ז"ל היה מראשי וממייסדי בית הכנסת "קדושי אושוויץ".
בנו יוסף הי"ד אשר נרצח על ידי מחבל, סייע לי לפני שנים במתן מידע על אביו ז"ל.
ר' ניסן שמואל היה גבאי בבית הכנסת "קדושי אושוויץ", מאז עלייתו ארצה, במשך כ- 22 שנה. שותפו הנאמן היה ר' שמחה גנץ ז"ל. בבית הכנסת עומד לוח שיש. בו כתוב שבית הכנסת הוגדל והורחב בזכות שלושה גבאים: מאיר קוט, שמחה גנץ וניסן שמואל סלומון.
ר' ניסן שמואל ז"ל נולד בטרנסילבניה שברומניה, (בעבר אזור שהיה שייך להונגריה) בתאריך ד' ניסן ה'תרע"ו (7.5.1916), בכפר קטן בשם "סוצ'י", ליד העיירה דז'. (סוצ'יו דה סוס) אביו, ר' יוסף צבי ניטמן בבית העלמין בכפר "לפוש", כי נפטר לפני השואה, על המצבה כתוב: "ר' יוסף צבי בן ניסן שמואל ז"ל". הרבה לא סיפר, על חייו מהתקופה שלפני השואה. רק שהיה נשוי ושלושת ילדיו, לא שרדו את השואה. בעצמו שרד בזכות "חסדי שמיים" וממשפחה של שמונה ילדים (4 בנים ו-4 בנות) שרדו רק ארבעת הבנים.
בשובו ממחנה העבודה (ששם שהה בתקופת השואה), לכפר הולדתו ונותר ללא כלום, עבר לגור בעיירה דז', ושם הכיר את "הניה" שהייתה אחיינית אשתו הראשונה. הניה נולדה גם בכפר "סוצ'י" ב- ט' תשרי ה'תרפ"ה(1925), למשפחה עמידה בשם "דופלט". כל משפחתה ניספו בשואה ורק היא ואחיה ר' חיים מאיר, נותרו בחיים. אחות בשם פירי (פנינה) בגילה של "הניה", נשארה בחיים וזאת בזכות העברתה לדודים "חשוכי ילדים" שגרו בעיר "טורדה". העיר "טורדה" והאזור לא היו בידי ההונגרים, והיהודים לא נלקחו למחנות השמדה (הרומנים באזור שמרו ע"פ רוב על היהודים, שזכו להישאר בחיים).
לר' ניסן שמואל, ואשתו "הניה" נולדו שלושה ילדים: יוסף צבי ז"ל ויבדל"א בן ציון ורחל לאה, והמשפחה גרה בעיירה דז'. שם המשפחה "המקורי" היה קאופמן והשם סלומון נשאר כמזכרת משם המשפחה של אשתו הראשונה.
בשנת תשי"א(1951)המשפחה קבלה "ויזה" לעלות לארץ ישראל, ולאחר שמכרו את נכסיהם, בתקופת המהפך הקומוניסטי, והתוצאה, שמאחר והמלך הרומני ברח לאנגליה, המשפחה נותרה ללא רכוש, ללא כסף וגם ללא אישור עליה לארץ. ר' ניסן שמואל ז"ל, חלם כל הזמן לעלות לארץ ישראל. לפרנסת המשפחה, עסק בעבודה עצמאית (שבתקופה הקומוניסטית לא התאפשר) ובשנת תשי"ח(1958) עלו לארץ ישראל.
המשפחה נקלטה בשכונה ד' בבאר שבע. למחרת עליית המשפחה לבאר שבע ביקר ר' יחיאל אויש ז"ל שהיה מנהל בית הספר "בית יעקב", הבנים יוסף צבי ובן ציון למדו בתלמוד תורה של הרב קליין ורחל לאה בבית הספר בית יעקב.
ר' ניסן שמואל ז"ל נבחר לשרת נאמנה כגבאי בית הכנסת "קדושי אושוויץ" וליווה את כל "התפתחות", בניית בית הכנסת והרחבתו, יחד עם ר' שמחה גנץ ובעזרתו הרבה של ר' מאיר קוט ז"ל. לפרנסת המשפחה ר' ניסן שמואל פתח "אטליז" שהיה "הכשר למהדרין/גלאט" של תושביה החרדים של באר שבע שבאותו הזמן היו רובם ממוצא הונגרי. כל פעילותו "לצרכי ציבור" התברכו ע"י האדמו"ר ("מקלזנבורג"), שר' ניסן היה מחסידיו, בביקורו לעיתים תכופות בקרית "צאנז" נתניה.
כל פעילותו הציבורית היתה סביב בית הכנסת, שבמהלך השנים היה בית הכנסת המרכזי של באר שבע וכל נכבדיה התפללו בו, כל ימות השבוע ובמיוחד בחגים. המקום שימש לבית מרכזי ללימודי תורה ומתפלליה וכל התפילות המרכזיות התנהלו בו, תפילות יום עצמאות וטכסים מרכזיים, לזכר הנספים ואירועים חשובים.
במקביל, האטליז שהיה מקור פרנסה למשפחה, ומקום להכנסת אורחים, הן בקידושים מרכזיים והן בתרומות לנזקקים. כל יום שישי "נזקקים", ביקרו בחנות וכל אחד קיבל את "החבילה" שר' ניסן שמואל חילק.
במשך כל שנות חייו שירת בנאמנות את בית הכנסת ואת המתפללים, עד שחלה, וכוחותיו נחלשו. התוצאה, האטליז הפסיק לפעול ותושביה החרדים של באר שבע הביאו את מוצרי הבשר מירושלים, בהכשרים חלק/למהדרין.
ילדיו, הנזקקים, הלא נזקקים והקהילה יזכרו את ר' ניסן שמואל ז"ל לטובה:
1. בקידושים שהיה מארגן (תמיד לפני כל קידוש שאלו אותו על הקילומטרים של ה"קישקא) שהכין.
2. כל אורח שהגיע לבית הכנסת היה דואג לארחו בביתו.
3. בחלוקת "חבילות" בשר בימי שישי לנזקקים.
4. בחלוקת עופות לנזקקים בערבי חגים.
ילדיו זוכרים את המקרים, שכל מי שהיה זקוק לאוכל ר' ניסן שמואל ז"ל היה מחלק, למרות שאשתו "הניה" הייתה "מסתירה" מפניו לצרכי המשפחה (אשתו הניה היתה "מסתירה" מוצרי מזון חיוניים, מהפחד שלא ישאר. זאת ירשה מתקופת היותה במחנה "אושוויץ", שחברתה הטובה "הגניבה" שאריות מזון מהמטבח הגרמני). כל זאת בזכות ובעזרת אשתו "הניה" שהייתה אישה עם לב רחב, שותפה פעילה, ולא התלוננה על מעשיו הברוכים.
חברים מספרים על ניסן שמואל סלומון ז"ל:
* הרב יצחק וידר שליט"א סיפר כי ניסן ז"ל היה איש פיקח שידע להתנהל מול הקהל. הוא היה המוח, המנווט וידע כיצד לא לפגוע באנשים. הוא עוד זוכר כי בעלייה לתורה קראו לו: "ניסן שמואל בן יוסף צבי".
*מאיר קוט ז"ל סיפר כי לניסן הייתה חנות איטליז. הוא זה שסידר את העליות לתורה. היה מבין עורכי ומסדרי "הסעודה השלישית" והיה יהודי חם. ניסן נהג לשיר ב"סעודה השלישית" את השיר: "יה אכסוף"
* משה גנץ סיפר כי כיום הנושא של העמותות החברתיות לחלשים נפוץ מאוד. אך כבר לפני יותר מארבעים וחמש שנים, כיהן בית הכנסת גם כעמותה חברתית הדואגת לנזקקים מבני הקהילה ואף מחוצה לה. גנץ וסלומון ז"ל פעלו יחד בנושא. לגנץ הייתה רשימה שמית של שלושים משפחות נזקקות. הם חילקו כרטיסים למשפחות ועם הכרטיסים יכלו לקבל מוצרים מן האיטליז של ניסן. כמו כן הם קיבלו גם מוצרי פסח ומצות מחנויות מכולת.
אבי צרויה, לשעבר גולדנברגר, ממתפללי בית הכנסת,
סיפר שחנות האטליז הייתה בשכונה ד'.
בצד הצפון-מזרחי של המכתש בור כורכר,
ליד בית הספר מיצפה.
לקראת יום הכיפורים היו נוהגים מידי שנה לערוך את מנהג הכפרות.
ילדי משפחת סלומון מתגוררים ברחבי הארץ: יוסי ז"ל התגורר בחלמיש
ויבדל"א בנצ"י מתגוררים באלקנה, לאה פרידמן ברחובות.

ניסן שמואל סלומון ז"ל הלך לעולמו בתאריך ה' בתשרי תשמ"ב(1981)
והוא בן 65 בלבד.
הניה ז"ל, רעייתו של ניסן שמואל,
הלכה לעולמה בתאריך: ג' בניסן תשמ"ג(1993).
בת 68 הייתה במותה.
נטמנה לצד בעלה בבית העלמין הישן-נושן בבאר שבע.

יוסף סלומון(בן 70), בנו של ניסן שמואל, נדקר למוות בליל שבת קודש פרשת מטות- מסעי, כ"ז בתמוז תשע"ז, בפיגוע בחלמיש עם ילדיו –
המורה חיה סלומון (46) ואחיה אלעד סלומון, איש מחשבים שהותיר אחריו אישה וחמישה ילדים.
הסבתא טובה, שחגגה איתם "שלום זכר" לרגל הולדת הנכד בעת הפיגוע, נפצעה בינוני ואושפזה בשערי צדק.
הנרצחים הובאו למנוחות במודיעין.
"תהא נשמתם צרורה
בצרור החיים".
אמן.

Share Button

2 תנחומים

 1. ישראל זיסק

  בס"ד,
  אבי צרויה:
  ר' ניסן שמואל ז"ל היה מבקש ממני בחגים ובראש השנה,
  כילד ל"קפוץ" לדירה שלהם ברחוב אלעזר בן יאיר
  להביא זוג משקפי קריאה, ולבדוק שאש הגז דולקת
  (הם נהגו להשאיר אש קטנה דולקת).
  הניה אשתו ז"ל נרתעה קצת, כי הייתי קטן,
  אך הוא הרגיע אותה שאפשר לסמוך עלי,
  ושזה לא פעם ראשונה שהוא שולח אותי עם מפתח הדירה".

כיתבו תנחומים על מודעת אבל

האימייל לא יוצג באתר.

גודל You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. ניתן לשים קישור ליוטיוב Drop file here